ReportAir Magazin

Automatikával az energiahatékonyságért

Rájöttünk, hogy a vevői igényeket csak úgy tudjuk teljes mértékben kielégíteni, ha saját automatikát fejlesztünk

Az Airvent célja, hogy gondosan megtervezett, felhasználóbarát, integrált lég- és klímatechnikai rendszermegoldásokat fejlesszen és szolgáltasson, amelyek automatikusan biztosítanak egészséges, energiatakarékos és kellemes beltéri klímát. Pintér Lászlóval, az automatizálási részleg igazgatójával beszélgettünk.

Ma a legtöbb új épületet úgy tervezik, hogy elérje a lehető legmagasabb energiabesorolási szintet, amelynek évtizedeken keresztül garantálnia kell mind a gazdaságos üzemelést, mind a megfelelő komfortot. Okos mérnöki megoldások eredményeként az Airvent termékei energiahatékonyak, amely egy automatikus, intelligens és igényalapú rendszerműködtetéssel tovább fokozható. Fontos szerepe volt és van mindebben Pintér Lászlónak, aki villamosmérnök hallgatóként kezdett az Airvent budapesti irodájában dolgozni: részt vett a légkezelő gép-értékesítésben és a vevői műszaki kommunikációban is. A licenc alapján gyártott légkezelő gép-szabályozó automatika használati útmutatójának fordítása volt az első feladata – ez volt egyben az első találkozása az épületgépészeti automatizálás témakörével.

Milyen út vezetett a diákmelótól az igazgatói pozícióig?

Pataki Mihály, az Airvent vezérigazgatója Kecskemétre hívott, hogy bemutassa a cég első saját automatikafejlesztési projektjét, amelyet egy külső partnerrel együtt végeztek. A fejlesztés tárgya egy klímagerenda szabályozó automatika volt – ugyanis egyetlen automatikagyártó sem volt képes maradéktalanul kielégíteni az Airvent által támasztott funkcionális igényeket. Felajánlotta, hogy csatlakozzak a kecskeméti fejlesztőcsapathoz, amely akkoriban még csak gépészekből állt. A kezdetekben két önálló automatizálási témakörrel foglalkoztunk: a klímagerendák és a légkezelő gépek szabályozó, illetve vezérlő megoldásaival. A licenc alapján gyártott légkezelő gépeinkhez – saját tapasztalataink alapján, szerviztechnikus kollégámmal – egy új módszert dolgoztunk ki. A gépészeti és automatizálási fejlesztések újabb és újabb ötleteket hoztak, hamarosan eljutottunk egy kezdetleges légtechnikai felügyeleti rendszer megalkotásához. Tevékenységi körünk és létszámunk folyamatosan növekedett, így jött létre az Airvent önálló automatizálási részlege, amelynek vezetői feladatát én látom el a megalakulása óta.

Ikon NÉVJEGY


Pintér László

automatizálási igazgató

A Műszaki Egyetemről kilépve az Airventnél helyezkedett el, itt hasznosítja, gyarapítja tudását a gépészeti automatizálás területén – immáron tizenkét éve. Két kislány boldog apukája, szabadidejében pedig lelkes természetjáró.

Milyen mérföldköveket emelnél ki az elmúlt évekből?

Az első automatikával szerelt klímagerendás projektünket mindenképp, amely 2010-ben Svédországban valósult meg: 250 darab első generációs, ControlAir szabályozóval ellátott klímagerendát és a hozzá kapcsolódó felügyeleti programot szállítottunk és üzemeltük be. 2013-ban új kecskeméti irodaépületünk átadásával egy időben mutatkozott be a SUM légtechnikai felügyeleti rendszerünk, amely jóval több mint egy webes megjelenítő felület: moduláris felépítésével minden épület igényeihez pontosan testre szabható, így biztosítható a lehető legalacsonyabb energiafelhasználás. Egy évvel később debütált saját fejlesztésű CA-Plex légkezelő gép-automatikánk, amely végre lehetőséget adott arra, hogy könnyen kezelhető, fejlett funkciókkal rendelkező megoldást nyújthassunk: a CA-Plex kompakt méretének és innovatív csatlakozópaneljének köszönhetően búcsút intettünk a külső vezérlőszekrényes szereléseknek. 2016-tól a szabályozóegységeink fejlesztése házon belülre került, ezzel jelentősen tudtuk növelni gyorsaságunkat és hatékonyságunkat. Végezetül pedig a ControlAir klímagerenda-szabályozó harmadik generációját emelném ki, amely most mutatkozik be, és számos új, egyedülálló megoldást nyújt a klímagerendák működtetésére.

Kiket rejt az automatizálási csapat?

Fejlesztőket, projektlebonyolítókat és szervizeseket, ami a tevékenységi köröket illeti. Csapatunk tagjai dedikált feladatokkal rendelkeznek, de szoros együttműködésünknek köszönhetően nagyon sok átfedés van a hétköznapi munkánkban. Nagy rutinnal rendelkező, képzett, talpraesett szervizcsapatunk van: kollégáink szívükön viselik légkezelő gépeink és a rendszereink sorsát mind a legnehezebb beüzemelési körülmények között, mind pedig az átadás után. Termékfejlesztéseink jelentős mértékben a hétköznapok gyakorlati tapasztalataiból táplálkoznak: nincs két egyforma rendszer, az ügyfeleink igényei, problémái, valamint a saját meglátásaink halmazából születő új ötleteket a fejlesztőcsapatunk gyorsan elérhető eszközzé teszi.

Nyomtatott áramkör

Az előadásaid során sokszor megemlíted az Airvent és a Belimo kapcsolatát.

Az utóbbi években felismertük, hogy a légtechnikai rendszerekhez kapcsolódó hidraulikai kivitelezések gyakorta sablonosak, elnagyoltak, hibásak, az ebből adódó problémák miatt pedig mindig a légtechnikáson csattan az ostor. Ennek nem kellene így lennie, hiszen a jelen kor fejlett hidraulikai megoldásokat kínál, csak ezeket ritkán alkalmazzák. A Belimóval viszont más a helyzet, sok éve dolgozunk már együtt a légtechnikai eszközök kapcsán. A Belimo hidraulikai szabályozó termékei közül kiemelkednek az ultrahangos térfogatáram-mérésen alapuló eszközök – saját fejlesztésű automatikai termékeinkhez ezek kiválóan alkalmazhatók. Együttműködésünknek köszönhetően meg tudtuk növelni a gyártói felelősségkörünket, hiszen már nemcsak a levegő, hanem a termékeinkhez kapcsolódó hidraulikai oldalon is biztosítjuk a magas színvonalat. Jelenleg kecskeméti irodaépületünk hűtéstechnikájának a korszerűsítésén dolgozunk: új referencia gépházunk a legmodernebb hidraulikai megoldások oktatótere lesz.

Mit gondolsz, hová tart a világ az épületgépészeti automatizálás területén?

Általánosan kijelenthető, hogy elértünk egy olyan magas technológia szintet, amitől kicsit zavarba jöttünk: rengeteg a kiváló megoldás, de az összhang a legtöbb esetben hiányzik. Hogy ez meglegyen, előtérbe kell kerülnie a tulajdonosi szemléletnek, hiszen egy új rendszer megalkotása minden résztvevőtől komoly felelősségvállalást kíván. A jövő a magasan integrált technológiáké, ahol a rendszerben használt termékek garantáltan az aktuális igényeknek megfelelően működnek. Az Airventnél arra törekszünk, hogy jól működő, tartós megoldásokat biztosítsunk. Szeretnénk megszüntetni a pazarlást, ami vonatkozik a felhasznált energia minimalizálására, valamint a rendszerelemek tartósságára is. Célunk, hogy megnövekedjen a kereslet az automatizált, igényalapú szellőztetésre.

— Kecskemét, 2019.


Interjú:
 Turcsán Eszter
Szerkesztő: Tamás Anita; Korrektúra: Siklósi Ágnes
Portré: Miklovicsné Lelkes Bernadett